Several members of the Washington State Legislature return back to district during the Legislative Session to participate in town halls where they can talk to their constituents about what is going on in the Legislature and how they feel about many of the issues that are being debated.

Town Halls by County:


Chelan County

12th Legislative DistrictNone Planned

Clark County

17th Legislative District:
Harris, Kraft, Wilson
Telephone Town Hall 
Call information to come
March 29 @ TBD

49th Legislative District:
Harris, Kraft, Wilson
District Town Hall 
TBD 
March 21 @ 6:00 – 7:30 pm

Clallam County

24th Legislative District:
Chapman, Theringer, Van De Wege
Telephone Town Hall 
#877-229-8493,  ID Code: 116281
March 14 @ 6:00 – 7:00 pm

Douglas County

12th Legislative District None Planned

Grant County

12th Legislative District – None Planned

Grays Harbor County

19th Legislative District:
Walsh
Telephone Town Hall 

Call: (360) 682-3579 Press * to ask a question
March 20 @ 6:00 pm

Jefferson County

24th Legislative District:
Chapman, Theringer, Van De Wege
Telephone Town Hall 
#877-229-8493,  ID Code: 116281
March 14 @ 6:00 – 7:00 pm

King County

1st Legislative District:
Kloba, Palumbo, Stanford
Cascadia College in Mobius Hall 

18345 Campus Way NE, Bothell, WA 98011
March 12 @ 2:30 – 4:30 pm

5th Legislative District:
Graves, Mullet, Rodne  
Maple Valley Community Center 
248th Street, Maple Valley  
March 11@ 10:00- 11:00 am

5th Legislative District:
Graves, Mullet, Rodne  
Issaquah Police Station 
130 E. Sunset Way, Issaquah, WA (Eagle Room) 
March 11@ 12:00- 1:00 pm

5th Legislative District:
Graves, Mullet, Rodne  
Mount Si Senior Center
411 Main Avenue S., North Bend 
March 11

30th Legislative District:
Milsocia, Pellicciotti, Reeves
Federal Way Senior Center
4016 S 352nd Street
March 11 @ 10:00  – 12:00 pm

31st Legislative District:
Fortunato, Irwin, Stokesbary
Edgewood Town Hall
2224 104th AVE E, Edgewood
March 11 @ 10:00  – 11:00 am

31st Legislative District:
Fortunato, Irwin, Stokesbary
Bonney lake Justice & Municipal Building
9002 Main Street, Bonney Lake
March 11 @ 12:00  – 1:00 pm

31st Legislative District:
Fortunato, Irwin, Stokesbary
Enumclaw Fire Department
1330 Wells Street, Enumclaw
March 11 @ 2:00  – 3:00 pm

32nd Legislative District:
Chase, Kagi, Ryu
Shoreline Conference Center (Shoreline Room -Education Focus)
18561 1st Ave. NE, Shoreline
March 11 @ 9:30 – 11:30 am

33rd Legislative District:
Orwall, Gregerson, Keiser
Kent City Hall, Council Chambers
220 4th Ave S, Kent
March 11 @ 10:00 am – 12:00 pm

36th Legislative District:
Carlyle, Frame, Tarleton
Leif Erickson Lodge, Main Hall
2245 NW 57th Street, Seattle
March 11 @ 11:00 am -12:30 pm

37th Legislative District:
Pettigrew, Saldana, Tomiko Santos
Rainier Beach Community Center (Mulitpurpose Room)
8825 Rainier Ave. S, Seattle
March 11 @ 10:00 am -12:00 pm

41st Legislative District:
Clibborn, Senn, Wellman
District Town Hall 
TBD 
March 18

43rd Legislative District:
Macri, Chopp, Pedersen
Seattle First Baptist Church
1111 Harvard Ave, Seattle
March 11 @ 1:00-2:30 pm

45th Legislative District:
Goodman, Rossi, Springer
Lake Washington Institute of Technology, Room 305A, West Bldg. 
11605 132nd AVE. NE, Kirkland 
March 11 @ 12:00-1:30 pm

47th Legislative District:
Sullivan, Fain, Hargrove
Golden Steer Restaurant
23826 104th Ave SE, Kent
Saturday, March 18th @ 11:00 am – 12:30 pm

48th Legislative District:
Kuderer, McBride, Slatter
Redmond City Council Chambers
15670 NE 85th St, Redmond
March 11 @ 10:30 am – 12:00 pm

Kitsap County

23rd Legislative District:
Appleton, Hansen, Rolfes
Kitsap Fairgrounds, Eagle’s Nest
1200 NW Fairgrounds Rd, Bremerton
March 11 @ 9:30-11:00am

23rd Legislative District:
Appleton, Hansen, Rolfes
Bainbridge Island City Hall, Council Chambers
280 Madison Ave N, Bainbridge Island
March 11 @ 1:00-2:30pm

35th Legislative District:
Griffey, MacEwen, Sheldon
BSeabeck Conference Center Dining Room
15395 Seabeck Highway NW, Seabeck
March 14 @ 6:30pm (Potluck) 7:00pm (Speakers)

Kittitas County

13th Legislative District:
Dent, Manweller, Warnick
Telephone Town Hall
Call (509) 941-2750
March 13 @ 6:00 pm

Lincoln County

13th Legislative District:
Dent, Manweller, Warnick
Telephone Town Hall
Call (509) 941-2750
March 13 @ 6:00 pm

Okanogan County

12th Legislative DistrictNone Planned

Pierce County

27th Legislative District:
Darnielle, Fey, Jinkins
Evergreen College
1210 6th AVE, Tacoma
March 11 @ 10:00 am – 12:00 pm

28th Legislative District:
Darnielle, Fey, Jinkins
Steilacoom Town Hall Evergreen College
1717 Lafayette St, Steilacoom
March 12 @ 4:00  – 5:30 pm

30th Legislative District:
Pellicotti and Reeves
Federal Way Senior Center
4016 S. 352nd St, Auburn
March 11 @ 10:00 am – 12:00 pm

31st Legislative District:
Fortunato, Irwin, Stokesbary
Edgewood Town Hall
2224 104th AVE E, Edgewood
March 11 @ 10:00  – 11:00 am

31st Legislative District:
Fortunato, Irwin, Stokesbary
Bonney lake Justice & Municipal Building
9002 Main Street, Bonney Lake
March 11 @ 12:00  – 1:00 pm

31st Legislative District:
Fortunato, Irwin, Stokesbary
Enumclaw Fire Department
1330 Wells Street, Enumclaw
March 11 @ 2:00  – 3:00 pm

Snohomish County

1st Legislative District:
Kloba, Palumbo, Stanford
Cascadia College in Mobius Hall 

18345 Campus Way NE, Bothell, WA 98011
March 12 @ 2:30 – 4:30 pm

21st Legislative District:
Liias, Peterson, Ortiz-Self
Meadowdale High School
6002 168th St SW, Lynnwood, WA 98037
March 18 @ 2:00 – 4:00 pm

32nd Legislative District:
Chase, Kagi, Ryu
Shoreline Conference Center (Shoreline Room -Education Focus)
18561 1st Ave. NE, Shoreline
March 11 @ 9:30 – 11:30 am

44th Legislative District:
Harmsworth, Hobbs, Lovick
Lake Stevens Fire District Conference Center
10518 – 18th Street SE, Lake Stevens
March 11 @ 9:30 – 11:00 am

44th Legislative District:
Harmsworth, Hobbs, Lovick
Mill Creek city Hall South, Council Chambers
15728 Main St, Mill Creek
March 11 @ 2:30 – 4:00 pm

Spokane County

3rd Legislative District:
Riccelli, Ormsby, Billig
Washington Cracker Company Building
304 W. Pacific, Spokane
March 11 @ 9:30-11:00am

6th Legislative District:
Baumgartner, Holy, Volz
Northwest Museum of Arts and Culture (MAC), Eric A. Johnston Auditorium 

2316 W. First Avenue, Spokane, WA 99201
March 11 @ 2:00 – 4:00 pm 

Thurston County

22nd Legislative District:
Doglio, Dolan, Hunt
South Puget Sound Community College,
 Campus Event Center
42260 – 6th Ave SE, Lacey, WA 
March 11 @ 9:30 – 11:00 am 

Walla Walla County

16th Legislative District:
Jenkin, Nealey, Walsh
Telephone Town Hall 
TBD
March 14 @ 6:00 – 7:00 pm

Whatcom County

42nd Legislative District:
Ericksen
Meridian High School
194 W Laurel Rd, Bellingham
March 4 @ 10:00 am- 12:00 pm

Contact Us!

Are we missing a town hall that you know about? Please email us the information so we can get it on the list!

mm
Paige graduated from Western Washington majoring Political Science and Communications. She also holds a Masters in Public Administration from Seattle University. Early in her career, Paige ran a campaign in Snohomish County before serving as a Legislative Assistant at the Washington House of Representatives. As the External Communications Manager for WSAC, she manages all the organization's publications and social media.
mm

Latest posts by Paige DeChambeau (see all)